Harry Potter i Kamień Filozoficzny – początek opowieści

Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, to pierwsza z siedmiu części sagi przygód młodego czarodzieja Harrego Pottera. Książka po raz pierwszy ukazała się w Anglii w roku 1997 i już wtedy zdobyła ogromna popularność. Do Polski dotarła dwa lata później –  w roku 1999. Wydana została przez wydawnictwo Media Rodzina.

Autorką bestselleru jest Joane Kathleen Rowling, Angielka, która przed napisaniem powieści był zwykłą nauczycielką literatury oraz matką. Sama nie wiedziała, że powieść, którą stworzyła dla młodzieży przyniesie jej aż taką sławę i odniesie tak spektakularny sukces.

Kto może czytać pierwszą część?

 

Wielu zastanawiało się dla kogo przeznaczona jest pierwsza część sagi o Harrym. Niby każdy wiedział, że książka dedykowana jest młodzieży, jednak z ciekawości sięgały po nią młodsze dzieci, a nawet dorośli. Okazało się, że zakochali się w niej wszyscy. Magia, jaką z sobą niesie ta pozycja pozwala zapomnieć o problemach każdemu człowiekowi. Dzięki opisom i przygodom, jakie stworzyła autorka, człowiek zapomina o trudach życia codziennego. Utożsamia się z bohaterami i tak samo jak oni przeżywa każdą przygodę i uczucia jej towarzyszące.

Co ciekawe, młodsze dzieci, czytając pierwszą i kolejne części przygód Harrego widzą w nim jedynie postać z książki, która przeżywa rożnego rodzaju przygody. Starsi czytelnicy w osobie tej małej istoty mogą zobaczyć siebie (zmagających się z problemami, tak jak Harry z kolejnymi przeciwnościami losu) i uwierzyć w to, że tak jak Harry mogą wszystko, że mogą pokonać swoje problemy, tak jak główny bohater pokonuje zło.

 

O czym opowiada pierwsza część sagi?

 

Książka opowiada o losach Harrego sprzed kilkunastu lat, kiedy to jego rodzic (słynni czarodzieje) zostają zabici przez złego czarnoksiężnika. W tym momencie Harry zostaje naznaczony piętnem. W późniejszym etapie książki dowiadujemy się, że jako 15-miesięczne dziecko trafia do swojego wujostwa (za sprawą magicznych mocy), którzy wychowują go do 10-tego roku życia w przekonaniu, że jest normalnym chłopcem. O tym, że jest czarodziejem, Harry dowiaduje się w dniu 11-tych urodzin. W tym dniu również zostaje powołany do szkoły magii w Hogwarcie, która mieści się najprawdopodobniej w Szkocji. Cała zaś akcja mieści się w Londynie.