Harry Potter i Komnata Tajemnic – o drugiej części serii

Harry Potter Komnata tajemnic” to druga część przygód Harrego Pottera. Książka, jak i pozostałe części została napisana przez angielską nauczycielkę literatury Joane Kathlen Rowling. Ilustracje do niej wykonała Mary GrandPre. W Polsce tłumaczeniem powieści zajął się Andrzej Polkowski.

Akcja drugiej części sagi rozgrywa się w Anglii w latach 1992 – 1993.

Książka w Wielki9ej Brytanii ukazała się w roku 1998, zaś w Polsce w 2000 roku. Ogólna fabuła dotyczy walki dwunastoletniego bohatera z potworem, który zamieszkuje Komnatę Tajemnic. Pokój ten mógł otworzyć jedynie dziedzic Slytherina. Okropne zbiegi okoliczności oczywiście rzucają cień na Bogu ducha winnego Harrego Pottera, który w konsekwencji pokonuje potwora.

O czym piszą w pierwszych rozdziałach?

 

Książka składa się z 18 rozdziałów, z których dowiadujemy się o kolejnych losach młodego czarodzieja. Poniżej przedstawione zostanie część rozdziałów, które pozwolą laikom zapoznać się choć z częścią fabuły. Dzięki temu będą oni mogli przekonać się do książki i zakochać się w niej, tak jak wszyscy fani sagi.

Poszczególne rozdziały to:

– Najgorsze urodziny – Harry obchodzi 12 urodziny. Jak co roku wujostwo lekceważy ten fakt, każąc siedzieć młodemu czarodziejowi w pokoju. Nie chcą, aby był on obecny przy kolacji, na której Dursleyowie będą omawiać transakcję.

– Ostrzeżenie Zgredka – Zgredek, to domowy skrzat. Ostrzega Harrego, że jeżeli wróci do szkoły nie będzie w niej bezpieczny. Chcąc powstrzymać go od powrotu zatrzymywał listy jego przyjaciół. Wujostwo również nie chce, aby ten powrócił do Hogwartu.

– Nora – Harry ucieka od wujostwa do Nory. Tam dowiaduje się, że ktoś chciał mu zrobić głupi dowcip, który uniemożliwiłby mu powrót do szkoły

– W księgarni Esy i Floresy – Harry, który z przyjaciółmi chce dostać się na ulicę Pokątną przez przypadek dostaje się na ulicę Śmiertelnego Nokturna.

– Wierzba bijąca – nadszedł czas powrotu do szkoły. Harry i jego przyjaciele przyjeżdżają na dworzec, gdzie muszą się dostać na peron dziewięć i trzy czwarte. Jak się okazuje nie przepuszcza ich bramka, przez co spóźniają się na pociąg do Hogwartu. Ron wpada na pomysł, aby do szkoły polecieć samochodem. Tak też czynią z Harrym.

Powyższe rozdziały, to tylko początek przygód czarodzieja i jego przyjaciół. Jeżeli czytelnik chce dowiedzieć się, co będzie działo się dalej, koniecznie musi sięgnąć po lekturę tej jakże fascynującej książki.